2018 Qld Laser States

Humpybong Yacht Club Woody Point

Results are final as of 17:36 on March 13, 2018

Div 1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st 177729 Mantra Andrew Stransky Standard Div 1 MYCQ 52 7.0 7.0 2.0 2.0 3.0
2nd 212827 Roadrunner Tony Baisden Standard Div 1 RQYS 48 10.0 10.0 1.0 1.0 8.0
3rd 210176 Goldfish Michael Wilson Standard Div 1 BSS 60 10.0 10.0 5.0 4.0 1.0
4th 192601 Mystic Brad Taylor Standard Div 1 RQYS 57 11.0 11.0 4.0 5.0 2.0
5th 211505 Missile Paul Garaty Standard Div 1 Belmont 16s 57 11.0 11.0 3.0 3.0 5.0
6th 194923 GOM Andrew Ringwood Standard Div 1 RQYS 58 17.0 17.0 7.0 6.0 4.0
7th 207818 Spider Pig Chris Barnes Standard Div 1 Maryborough Sailing Club 49 23.0 23.0 8.0 8.0 7.0
8th 198889 Jester Chris Worchurst Standard Div 1 HYC 42 26.0 26.0 10.0 7.0 9.0
9th 202740 Sparta Philip Danks Standard Div 1 RQYS 58 28.0 28.0 6.0 16.0 RET 6.0
10th 206759 Jackdaw Andrew Verrall Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 38 29.0 29.0 9.0 9.0 11.0
11th 197524 Phoenix Tony Hannan Standard Div 1 Humpybong Yacht Club 58 31.0 31.0 11.0 10.0 10.0
12th 123148 Green Beam Peter Listrup Standard Div 1 HYC 55 36.0 36.0 12.0 11.0 13.0
13th 203226 Middle Harbour DNA Gus Young Standard Div 1 Clarence River Sailing Club 54 40.0 40.0 14.0 12.0 14.0
14th 168694 168694 Ross Orchard Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 40 41.0 41.0 16.0 13.0 12.0
15th 36291 Illowra Colin Verrall Standard Div 1 Hervey Bay Sailing Club 69 43.0 43.0 13.0 14.0 16.0 RET
16th 197550 Fund A Mental Robert Sykes Standard Div 1 RQYS 61 49.0 49.0 15.0 17.0 DNC 17.0 DNC

Div 2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st 208546 Vento Mara Stransky Laser Radial Div 2 RQYS 19 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0
2nd 176914 Tba Ben Franklin Laser Radial Div 2 Rqys 25 8.0 8.0 2.0 4.0 2.0
3rd 212254 TBA Nathaniel Dutton Laser Radial Div 2 Royal Queensland Yacht Squadron 17 9.0 9.0 3.0 2.0 4.0
4th 208356 Brizo Tom Needham Laser Radial Div 2 RQYS 17 16.0 16.0 4.0 3.0 9.0
5th 210171 Halcyon 2 Daniel Wright Laser Radial Div 2 BSS 39 17.0 17.0 8.0 6.0 3.0
6th 210789 The Very Hungry Caterpillar Annie Eastgate Laser Radial Div 2 6608 20 17.0 17.0 5.0 5.0 7.0
7th 202906 Battleship Frazer Brew Laser Radial Div 2 RQYS MYC 16 19.0 19.0 6.0 7.0 6.0
8th 202922 Interloper Michael Pitt Laser Radial Div 2 RQYS 61 25.0 25.0 7.0 8.0 10.0
9th 209551 N/A William Schasser Laser Radial Div 2 RQYS 14 33.0 33.0 9.0 12.0 12.0
10th 210159 Wings Christine Bridge Laser Radial Div 2 RQYS 56 36.0 36.0 21.0 10.0 5.0
11th 191627 Swift Hugh Bekkers Laser Radial Div 2 RQYS 56 37.0 37.0 14.0 9.0 14.0
12th 202701 Quadelle Kerry Waraker Laser Radial Div 2 RQYS 78 41.0 41.0 19.0 14.0 8.0
13th 196903 Lotsafun 2 Ian Ferrier Laser Radial Div 2 HYC 60 44.0 44.0 10.0 23.0 11.0
14th 202555 Keen as Mustard Sarah Johnson Laser Radial Div 2 MSC, MYC, RQYS 17 45.0 45.0 15.0 17.0 13.0
15th 198099 SunBed Leigh Lomas Laser Radial Div 2 SYC 15 47.0 47.0 12.0 20.0 15.0
16th 202769 Dhala Steven Baum Laser Radial Div 2 RQYS 62 47.0 47.0 18.0 13.0 16.0
17th 203228 sonic Thomas Slocombe Laser Radial Div 2 Paradise Point Sailing Club 59 52.0 52.0 11.0 22.0 19.0
18th 205953 Ikara Greg Phillips Laser Radial Div 2 PPSC 65 55.0 55.0 16.0 11.0 28.0 DSQ
19th 211479 DONT BLINK Mel Watson Laser Radial Div 2 SYC 16 57.0 57.0 13.0 16.0 28.0 DSQ
20th 197511 Fynn Fish Matthew Hatton Laser Radial Div 2 HYC 16 62.0 62.0 20.0 25.0 17.0
21st 207817 Krakentactics Dylan Lynch Laser Radial Div 2 SYC 16 62.0 62.0 22.0 18.0 22.0
22nd 206397 Hoon Calum Lockett Laser Radial Div 2 SYC 16 63.0 63.0 24.0 21.0 18.0
23rd 205002 Keri Craig Peter Craig Laser Radial Div 2 B S S- R Q Y S 80 68.0 68.0 25.0 15.0 28.0 RET
24th 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial Div 2 HYC 54 70.0 70.0 23.0 19.0 28.0 DSQ
25th 145522 Steam Train Lachlan Brown Laser Radial Div 2 Brisbane Sailing Squadron 55 70.0 70.0 26.0 24.0 20.0
26th 178791 The Vibe Russell Shannon Laser Radial Div 2 Tin Can Bay Yacht Club 67 73.0 73.0 17.0 28.0 RET 28.0 DNS
27th 114432 Sirocco Emily Greaves Laser Radial Div 2 Maryborough Sailing Club 16 74.0 74.0 27.0 26.0 21.0

Div 3 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Total Nett Race 1 Race 2 Race 3
1st 209282 IOLAR NA MARA Orla Amos Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 6.0 6.0 2.0 1.0 3.0
2nd 202881 Big Rig Ben Coleborn Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 8.0 8.0 5.0 2.0 1.0
3rd 186637 Tack off Oliver Clifton Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 9.0 9.0 1.0 6.0 2.0
4th 198083 Luck of the Irish Erin Cowley Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 10.0 10.0 3.0 3.0 4.0
5th 196440 Relentless Sam Martland Laser Laser 4.7 Div 3 SYC 15 17.0 17.0 6.0 5.0 6.0
6th 210203 Blind Side Rachel Pennington Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 18.0 18.0 4.0 7.0 7.0
7th 201521 Syncing Caleb Palmer Laser 4.7 Div 3 RQYS 15 21.0 21.0 9.0 4.0 8.0
8th 208527 Tortuga de Mar Taryn Agius Laser 4.7 Div 3 Tinaroo 55 21.0 21.0 7.0 9.0 5.0
9th 192641 Tenacious Kate Baisden Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 25.0 25.0 8.0 8.0 9.0
10th 190361 Havoc Daniel Goodhand Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 34.0 34.0 10.0 12.0 RET 12.0 DNS
11th 192264 Going Rogue Jack Johnson Laser 4.7 Div 3 Humpybong Yacht Club 14 35.0 35.0 11.0 12.0 RET 12.0 DNS
12th 174313 Let's Be Frank Hanna Beebe Laser 4.7 Div 3 RQYS 12 39.0 39.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

Race 1 - Div 1 Division - 11/03/18

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 11:10:00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 212827 Roadrunner Tony Baisden Standard Div 1 RQYS 48 1.0 0.28.52 0.28.52
2 177729 Mantra Andrew Stransky Standard Div 1 MYCQ 52 2.0 0:29:22 0:29:22
3 211505 Missile Paul Garaty Standard Div 1 Belmont 16s 57 3.0 0:29:31 0:29:31
4 192601 Mystic Brad Taylor Standard Div 1 RQYS 57 4.0 0:29:49 0:29:49
5 210176 Goldfish Michael Wilson Standard Div 1 BSS 60 5.0 0:29:55 0:29:55
6 202740 Sparta Philip Danks Standard Div 1 RQYS 58 6.0 0:30:15 0:30:15
7 194923 GOM Andrew Ringwood Standard Div 1 RQYS 58 7.0 0:30:21 0:30:21
8 207818 Spider Pig Chris Barnes Standard Div 1 Maryborough Sailing Club 49 8.0 0:30:27 0:30:27
9 206759 Jackdaw Andrew Verrall Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 38 9.0 0:31:04 0:31:04
10 198889 Jester Chris Worchurst Standard Div 1 HYC 42 10.0 0:31:29 0:31:29
11 197524 Phoenix Tony Hannan Standard Div 1 Humpybong Yacht Club 58 11.0 0:31:49 0:31:49
12 123148 Green Beam Peter Listrup Standard Div 1 HYC 55 12.0 0:32:12 0:32:12
13 36291 Illowra Colin Verrall Standard Div 1 Hervey Bay Sailing Club 69 13.0 0:33:04 0:33:04
14 203226 Middle Harbour DNA Gus Young Standard Div 1 Clarence River Sailing Club 54 14.0 0:34:58 0:34:58
15 197550 Fund A Mental Robert Sykes Standard Div 1 RQYS 61 15.0 0:35:30 0:35:30
16 168694 168694 Ross Orchard Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 40 16.0 0:41:36 0:41:36

Race 2 - Div 1 Division - 11/03/18

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 12.25.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 212827 Roadrunner Tony Baisden Standard Div 1 RQYS 48 1.0 0.39.57 0.39.57
2 177729 Mantra Andrew Stransky Standard Div 1 MYCQ 52 2.0 0.41.01 0.41.01
3 211505 Missile Paul Garaty Standard Div 1 Belmont 16s 57 3.0 0.41.18 0.41.18
4 210176 Goldfish Michael Wilson Standard Div 1 BSS 60 4.0 0.41.21 0.41.21
5 192601 Mystic Brad Taylor Standard Div 1 RQYS 57 5.0 0.41.31 0.41.31
6 194923 GOM Andrew Ringwood Standard Div 1 RQYS 58 6.0 0.41.40 0.41.40
7 198889 Jester Chris Worchurst Standard Div 1 HYC 42 7.0 0.41.47 0.41.47
8 207818 Spider Pig Chris Barnes Standard Div 1 Maryborough Sailing Club 49 8.0 0.42.15 0.42.15
9 206759 Jackdaw Andrew Verrall Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 38 9.0 0.42.44 0.42.44
10 197524 Phoenix Tony Hannan Standard Div 1 Humpybong Yacht Club 58 10.0 0.43.46 0.43.46
11 123148 Green Beam Peter Listrup Standard Div 1 HYC 55 11.0 0.43.58 0.43.58
12 203226 Middle Harbour DNA Gus Young Standard Div 1 Clarence River Sailing Club 54 12.0 0.45.18 0.45.18
13 168694 168694 Ross Orchard Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 40 13.0 0.45.45 0.45.45
14 36291 Illowra Colin Verrall Standard Div 1 Hervey Bay Sailing Club 69 14.0 0.46.04 0.46.04
15 202740 Sparta Philip Danks Standard Div 1 RQYS 58 16.0 RET  

Race 3 - Div 1 Division - 11/03/18

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 14.30.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 210176 Goldfish Michael Wilson Standard Div 1 BSS 60 1.0 0.46.23 0.46.23
2 192601 Mystic Brad Taylor Standard Div 1 RQYS 57 2.0 0.46.57 0.46.57
3 177729 Mantra Andrew Stransky Standard Div 1 MYCQ 52 3.0 0.47.03 0.47.03
4 194923 GOM Andrew Ringwood Standard Div 1 RQYS 58 4.0 0.47.13 0.47.13
5 211505 Missile Paul Garaty Standard Div 1 Belmont 16s 57 5.0 0.47.48 0.47.48
6 202740 Sparta Philip Danks Standard Div 1 RQYS 58 6.0 0.48.08 0.48.08
7 207818 Spider Pig Chris Barnes Standard Div 1 Maryborough Sailing Club 49 7.0 0.48.34 0.48.34
8 212827 Roadrunner Tony Baisden Standard Div 1 RQYS 48 8.0 0.49.08 0.49.08
9 198889 Jester Chris Worchurst Standard Div 1 HYC 42 9.0 0.49.21 0.49.21
10 197524 Phoenix Tony Hannan Standard Div 1 Humpybong Yacht Club 58 10.0 0.49.32 0.49.32
11 206759 Jackdaw Andrew Verrall Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 38 11.0 0.49.35 0.49.35
12 168694 168694 Ross Orchard Standard Div 1 South Brisbane Sailing Club 40 12.0 0.50.03 0.50.03
13 123148 Green Beam Peter Listrup Standard Div 1 HYC 55 13.0 0.50.37 0.50.37
14 203226 Middle Harbour DNA Gus Young Standard Div 1 Clarence River Sailing Club 54 14.0 0.54.07 0.54.07
15 36291 Illowra Colin Verrall Standard Div 1 Hervey Bay Sailing Club 69 16.0 RET  

Race 1 - Div 2 Division - 11/03/18

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 11:15:00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 208546 Vento Mara Stransky Laser Radial Div 2 RQYS 19 1.0 0:27:49 0:27:49
2 176914 Tba Ben Franklin Laser Radial Div 2 Rqys 25 2.0 0:27:51 0:27:51
3 212254 TBA Nathaniel Dutton Laser Radial Div 2 Royal Queensland Yacht Squadron 17 3.0 0:28:08 0:28:08
4 208356 Brizo Tom Needham Laser Radial Div 2 RQYS 17 4.0 0:28:12 0:28:12
5 210789 The Very Hungry Caterpillar Annie Eastgate Laser Radial Div 2 6608 20 5.0 0:28:30 0:28:30
6 202906 Battleship Frazer Brew Laser Radial Div 2 RQYS MYC 16 6.0 0:28:34 0:28:34
7 202922 Interloper Michael Pitt Laser Radial Div 2 RQYS 61 7.0 0:28:35 0:28:35
8 210171 Halcyon 2 Daniel Wright Laser Radial Div 2 BSS 39 8.0 0:28:50 0:28:50
9 209551 N/A William Schasser Laser Radial Div 2 RQYS 14 9.0 0:29:00 0:29:00
10 196903 Lotsafun 2 Ian Ferrier Laser Radial Div 2 HYC 60 10.0 0:29:04 0:29:04
11 203228 sonic Thomas Slocombe Laser Radial Div 2 Paradise Point Sailing Club 59 11.0 0:29:50 0:29:50
12 198099 SunBed Leigh Lomas Laser Radial Div 2 SYC 15 12.0 0:30:13 0:30:13
13 211479 DONT BLINK Mel Watson Laser Radial Div 2 SYC 16 13.0 0:30:16 0:30:16
14 191627 Swift Hugh Bekkers Laser Radial Div 2 RQYS 56 14.0 0:30:23 0:30:23
15 202555 Keen as Mustard Sarah Johnson Laser Radial Div 2 MSC, MYC, RQYS 17 15.0 0:30:26 0:30:26
16 205953 Ikara Greg Phillips Laser Radial Div 2 PPSC 65 16.0 0:30:28 0:30:28
17 178791 The Vibe Russell Shannon Laser Radial Div 2 Tin Can Bay Yacht Club 67 17.0 0:30:37 0:30:37
18 202769 Dhala Steven Baum Laser Radial Div 2 RQYS 62 18.0 0:30:50 0:30:50
19 202701 Quadelle Kerry Waraker Laser Radial Div 2 RQYS 78 19.0 0:31:01 0:31:01
20 197511 Fynn Fish Matthew Hatton Laser Radial Div 2 HYC 16 20.0 0:31:12 0:31:12
21 210159 Wings Christine Bridge Laser Radial Div 2 RQYS 56 21.0 0:31:16 0:31:16
22 207817 Krakentactics Dylan Lynch Laser Radial Div 2 SYC 16 22.0 0:31:20 0:31:20
23 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial Div 2 HYC 54 23.0 0:31:39 0:31:39
24 206397 Hoon Calum Lockett Laser Radial Div 2 SYC 16 24.0 0:31:56 0:31:56
25 205002 Keri Craig Peter Craig Laser Radial Div 2 B S S- R Q Y S 80 25.0 0:32:43 0:32:43
26 145522 Steam Train Lachlan Brown Laser Radial Div 2 Brisbane Sailing Squadron 55 26.0 0:37:37 0:37:37
27 114432 Sirocco Emily Greaves Laser Radial Div 2 Maryborough Sailing Club 16 27.0 0:38:54 0:38:54

Race 2 - Div 2 Division - 11/03/18

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 12.30.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 208546 Vento Mara Stransky Laser Radial Div 2 RQYS 19 1.0 0.42.37 0.42.37
2 212254 TBA Nathaniel Dutton Laser Radial Div 2 Royal Queensland Yacht Squadron 17 2.0 0.42.48 0.42.48
3 208356 Brizo Tom Needham Laser Radial Div 2 RQYS 17 3.0 0.42.56 0.42.56
4 176914 Tba Ben Franklin Laser Radial Div 2 Rqys 25 4.0 0.43.08 0.43.08
5 210789 The Very Hungry Caterpillar Annie Eastgate Laser Radial Div 2 6608 20 5.0 0.43.31 0.43.31
6 210171 Halcyon 2 Daniel Wright Laser Radial Div 2 BSS 39 6.0 0.43.59 0.43.59
7 202906 Battleship Frazer Brew Laser Radial Div 2 RQYS MYC 16 7.0 0.44.10 0.44.10
8 202922 Interloper Michael Pitt Laser Radial Div 2 RQYS 61 8.0 0.45.40 0.45.40
9 191627 Swift Hugh Bekkers Laser Radial Div 2 RQYS 56 9.0 0.46.26 0.46.26
10 210159 Wings Christine Bridge Laser Radial Div 2 RQYS 56 10.0 0.46.55 0.46.55
11 205953 Ikara Greg Phillips Laser Radial Div 2 PPSC 65 11.0 0.47.25 0.47.25
12 209551 N/A William Schasser Laser Radial Div 2 RQYS 14 12.0 0.47.27 0.47.27
13 202769 Dhala Steven Baum Laser Radial Div 2 RQYS 62 13.0 0.47.44 0.47.44
14 202701 Quadelle Kerry Waraker Laser Radial Div 2 RQYS 78 14.0 0.47.53 0.47.53
15 205002 Keri Craig Peter Craig Laser Radial Div 2 B S S- R Q Y S 80 15.0 0.47.55 0.47.55
16 211479 DONT BLINK Mel Watson Laser Radial Div 2 SYC 16 16.0 0.48.01 0.48.01
17 202555 Keen as Mustard Sarah Johnson Laser Radial Div 2 MSC, MYC, RQYS 17 17.0 0.48.05 0.48.05
18 207817 Krakentactics Dylan Lynch Laser Radial Div 2 SYC 16 18.0 0.48.08 0.48.08
19 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial Div 2 HYC 54 19.0 0.48.12 0.48.12
20 198099 SunBed Leigh Lomas Laser Radial Div 2 SYC 15 20.0 0.48.24 0.48.24
21 206397 Hoon Calum Lockett Laser Radial Div 2 SYC 16 21.0 0.48.28 0.48.28
22 203228 sonic Thomas Slocombe Laser Radial Div 2 Paradise Point Sailing Club 59 22.0 0.48.32 0.48.32
23 196903 Lotsafun 2 Ian Ferrier Laser Radial Div 2 HYC 60 23.0 0.49.29 0.49.29
24 145522 Steam Train Lachlan Brown Laser Radial Div 2 Brisbane Sailing Squadron 55 24.0 0.51.23 0.51.23
25 197511 Fynn Fish Matthew Hatton Laser Radial Div 2 HYC 16 25.0 0.51.39 0.51.39
26 114432 Sirocco Emily Greaves Laser Radial Div 2 Maryborough Sailing Club 16 26.0 0.57.30 0.57.30
27 178791 The Vibe Russell Shannon Laser Radial Div 2 Tin Can Bay Yacht Club 67 28.0 RET  

Race 3 - Div 2 Division - 11/03/18

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 14.50.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 208546 Vento Mara Stransky Laser Radial Div 2 RQYS 19 1.0 0.38.29 0.38.29
2 176914 Tba Ben Franklin Laser Radial Div 2 Rqys 25 2.0 0.38.35 0.38.35
3 210171 Halcyon 2 Daniel Wright Laser Radial Div 2 BSS 39 3.0 0.38.46 0.38.46
4 212254 TBA Nathaniel Dutton Laser Radial Div 2 Royal Queensland Yacht Squadron 17 4.0 0.38.48 0.38.48
5 210159 Wings Christine Bridge Laser Radial Div 2 RQYS 56 5.0 0.39.36 0.39.36
6 202906 Battleship Frazer Brew Laser Radial Div 2 RQYS MYC 16 6.0 0.39.51 0.39.51
7 210789 The Very Hungry Caterpillar Annie Eastgate Laser Radial Div 2 6608 20 7.0 0.40.43 0.40.43
8 202701 Quadelle Kerry Waraker Laser Radial Div 2 RQYS 78 8.0 0.41.03 0.41.03
9 208356 Brizo Tom Needham Laser Radial Div 2 RQYS 17 9.0 0.41.18 0.41.18
10 202922 Interloper Michael Pitt Laser Radial Div 2 RQYS 61 10.0 0.42.20 0.42.20
11 196903 Lotsafun 2 Ian Ferrier Laser Radial Div 2 HYC 60 11.0 0.42.24 0.42.24
12 209551 N/A William Schasser Laser Radial Div 2 RQYS 14 12.0 0.42.41 0.42.41
13 202555 Keen as Mustard Sarah Johnson Laser Radial Div 2 MSC, MYC, RQYS 17 13.0 0.43.27 0.43.27
14 191627 Swift Hugh Bekkers Laser Radial Div 2 RQYS 56 14.0 0.43.32 0.43.32
15 198099 SunBed Leigh Lomas Laser Radial Div 2 SYC 15 15.0 0.43.40 0.43.40
16 202769 Dhala Steven Baum Laser Radial Div 2 RQYS 62 16.0 0.44.27 0.44.27
17 197511 Fynn Fish Matthew Hatton Laser Radial Div 2 HYC 16 17.0 0.45.03 0.45.03
18 206397 Hoon Calum Lockett Laser Radial Div 2 SYC 16 18.0 0.45.11 0.45.11
19 203228 sonic Thomas Slocombe Laser Radial Div 2 Paradise Point Sailing Club 59 19.0 0.45.21 0.45.21
20 145522 Steam Train Lachlan Brown Laser Radial Div 2 Brisbane Sailing Squadron 55 20.0 0.45.30 0.45.30
21 114432 Sirocco Emily Greaves Laser Radial Div 2 Maryborough Sailing Club 16 21.0 0.46.26 0.46.26
22 207817 Krakentactics Dylan Lynch Laser Radial Div 2 SYC 16 22.0 0.46.27 0.46.27
23 205953 Ikara Greg Phillips Laser Radial Div 2 PPSC 65 28.0 DSQ  
23 211479 DONT BLINK Mel Watson Laser Radial Div 2 SYC 16 28.0 DSQ  
23 205002 Keri Craig Peter Craig Laser Radial Div 2 B S S- R Q Y S 80 28.0 RET  
23 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial Div 2 HYC 54 28.0 DSQ  
23 178791 The Vibe Russell Shannon Laser Radial Div 2 Tin Can Bay Yacht Club 67 28.0 DNS  

Race 1 - Div 3 Division - 11/03/18

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 11:20:00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 186637 Tack off Oliver Clifton Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 1.0 0:30:07 0:30:07
2 209282 IOLAR NA MARA Orla Amos Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 2.0 0:30:36 0:30:36
3 198083 Luck of the Irish Erin Cowley Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 3.0 0:31:02 0:31:02
4 210203 Blind Side Rachel Pennington Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 4.0 0:31:17 0:31:17
5 202881 Big Rig Ben Coleborn Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 5.0 0:31:26 0:31:26
6 196440 Relentless Sam Martland Laser Laser 4.7 Div 3 SYC 15 6.0 0:31:40 0:31:40
7 208527 Tortuga de Mar Taryn Agius Laser 4.7 Div 3 Tinaroo 55 7.0 0:31:47 0:31:47
8 192641 Tenacious Kate Baisden Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 8.0 0:31:50 0:31:50
9 201521 Syncing Caleb Palmer Laser 4.7 Div 3 RQYS 15 9.0 0:31:54 0:31:54
10 190361 Havoc Daniel Goodhand Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 10.0 0:35:54 0:35:54
11 192264 Going Rogue Jack Johnson Laser 4.7 Div 3 Humpybong Yacht Club 14 11.0 0:36:11 0:36:11

Race 2 - Div 3 Division - 11/03/18

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 12.49.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 209282 IOLAR NA MARA Orla Amos Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 1.0 0.54.28 0.54.28
2 202881 Big Rig Ben Coleborn Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 2.0 0.54.40 0.54.40
3 198083 Luck of the Irish Erin Cowley Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 3.0 0.54.50 0.54.50
4 201521 Syncing Caleb Palmer Laser 4.7 Div 3 RQYS 15 4.0 0.55.14 0.55.14
5 196440 Relentless Sam Martland Laser Laser 4.7 Div 3 SYC 15 5.0 0.55.44 0.55.44
6 186637 Tack off Oliver Clifton Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 6.0 0.57.56 0.57.56
7 210203 Blind Side Rachel Pennington Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 7.0 0.59.15 0.59.15
8 192641 Tenacious Kate Baisden Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 8.0 1.00.09 1.00.09
9 208527 Tortuga de Mar Taryn Agius Laser 4.7 Div 3 Tinaroo 55 9.0 1.07.22 1.07.22
10 190361 Havoc Daniel Goodhand Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 12.0 RET  
10 192264 Going Rogue Jack Johnson Laser 4.7 Div 3 Humpybong Yacht Club 14 12.0 RET  

Race 3 - Div 3 Division - 11/03/18

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 14.54.00
Rank SailNo BoatName HelName Class Division Club HelmAgeGroup Points Elapsed Corrected
1 202881 Big Rig Ben Coleborn Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 1.0 0.41.34 0.41.34
2 186637 Tack off Oliver Clifton Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 2.0 0.42.02 0.42.02
3 209282 IOLAR NA MARA Orla Amos Laser 4.7 Div 3 RQYS 13 3.0 0.42.22 0.42.22
4 198083 Luck of the Irish Erin Cowley Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 4.0 0.42.35 0.42.35
5 208527 Tortuga de Mar Taryn Agius Laser 4.7 Div 3 Tinaroo 55 5.0 0.43.42 0.43.42
6 196440 Relentless Sam Martland Laser Laser 4.7 Div 3 SYC 15 6.0 0.44.42 0.44.42
7 210203 Blind Side Rachel Pennington Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 7.0 0.45.22 0.45.22
8 201521 Syncing Caleb Palmer Laser 4.7 Div 3 RQYS 15 8.0 0.47.09 0.47.09
9 192641 Tenacious Kate Baisden Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 9.0 0.48.17 0.48.17
10 190361 Havoc Daniel Goodhand Laser 4.7 Div 3 RQYS 14 12.0 DNS  
10 192264 Going Rogue Jack Johnson Laser 4.7 Div 3 Humpybong Yacht Club 14 12.0 DNS  



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com