2018 Nacra 15 and Nacra 17 National Championships

Humpybong Yacht Club

Results are final as of 11:42 on January 11, 2018

Nacra 15 Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Score
1st AUS058 Will Cooley Evie Haseldine (4) 3 4 2 1 1 2 2 2 (5) 2 3 22
2nd AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 3 1 2 (5) 2 2 (5) 3 3 1 3 2 22
3rd AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 5 4 4 RDG 3 7 3 1 (8) (17 OCS) 2 1 4 34
4th AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 2 5 5 (10) 3 (8) 7 1 8 3 4 6 44
5th AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 6 2 6 RDG 4 5 6 6 4 1 (7) (7) 7 47
6th AUS057 Jack Challands Chris Campbell 9 (12) 7 7 4 4 4 (11) 4 4 5 5 53
7th AUS051 Jed Fatches Karma Randall 1 7 9 RDG 1 6 7 8 7 (10) 6 (17 RET) 4 SCP 56
8th AUS016 Georgia Payne Kia Colman (14) 6 (17 OCS) 6 17 DNE 5 3 6 5 11 9 8 76
9th AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 7 10 9 12 (17 OCS) (15) 12 5 12 9 8 9 93
10th SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 8 8 10 9 8 (13) 11 (17 RET) 9 12 10 11 96
11th AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 10 11 12 8 10 9 9 9 6 15 (17 RET) (17 DNS) 99
12th SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 13 9 13 (14) 11 11 (14) 10 11 10 11 10 109
13th AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 12 14 8 (17 RET) 9 10 (17 DNS) 12 17 RET 14 6 17 RET 119
14th CHN Ying Dong Jie Chow 11 15 11 11 (17 RET) 12 10 (17 RET) 7 13 12 17 DNS 119
15th AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 15 13 14 13 12 14 13 (17 DNS) (17 DNS) 8 17 RET 17 DNS 136
16th AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince 16 16 16 RDG (17 RET) 13 16 (17 RET) 17 RET 17 DNS 17 DNC 17 DNC 17 DNC 162

Nacra 17 Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Score
1st AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski (2) (2) 2 1 1 2 1 1 1 1 1 11
2nd AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 1 1 1 2 2 1 (3 RET) (3 DNS) 3 DNS 2 3 OCS 16

R1 - Nacra 15 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 13.30.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.51.16 1
2 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.51.34 2
3 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.51.43 3
4 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.51.45 4
5 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.51.55 5
6 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.52.21 6
7 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.52.30 7
8 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.52.43 8
9 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.53.04 9
10 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.53.15 10
11 CHN Ying Dong Jie Chow 0.53.56 11
12 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.54.11 12
13 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.54.33 13
14 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.54.47 14
15 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.56.21 15
16 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince 0.59.38 16

R2 - Nacra 15 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 15.08.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.42.44 1
2 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.44.40 2
3 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.44.43 3
4 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.44.54 4
5 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.45.09 5
6 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.45.21 6
7 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.45.36 7
8 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.45.53 8
9 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.45.54 9
10 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.46.34 10
11 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.47.20 11
12 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.47.53 12
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.48.06 13
14 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.48.34 14
15 CHN Ying Dong Jie Chow 0.49.43 15
16 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince 0.51.47 16

R3 - Nacra 15 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 16.33.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.47.31 2
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.50.03 4
2 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown RDG 4
4 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.50.10 5
5 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones RDG 6
6 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.50.30 7
7 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.50.48 8
8 AUS051 Jed Fatches Karma Randall RDG 9
8 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.51.04 9
10 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.51.14 10
11 CHN Ying Dong Jie Chow 0.51.54 11
12 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.51.58 12
13 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.53.04 13
14 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.53.08 14
15 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince RDG 16
16 AUS016 Georgia Payne Kia Colman OCS 17

R4 - Nacra 15 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 13.20.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.32.53 1
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.33.00 2
3 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.33.45 3
4 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.34.20 4
5 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.34.42 5
6 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.35.09 6
7 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.35.19 7
8 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.35.35 8
9 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.35.43 9
10 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.36.14 10
11 CHN Ying Dong Jie Chow 0.36.45 11
12 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.36.50 12
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.38.10 13
14 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.38.52 14
15 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis RET 17
15 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince RET 17

R5 - Nacra 15 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 14.27.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.35.02 1
2 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.35.41 2
3 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.36.05 3
4 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.36.16 4
5 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.36.35 5
6 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.37.15 6
7 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.37.23 7
8 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.37.30 8
9 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.37.48 9
10 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.37.50 10
11 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.38.07 11
12 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.38.26 12
13 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince 1.39.33 13
14 AUS016 Georgia Payne Kia Colman DNE 17
14 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman OCS 17
14 CHN Ying Dong Jie Chow RET 17

R6 - Nacra 15 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 15.32.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.35.03 1
2 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.35.14 2
3 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.35.29 3
4 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.35.37 4
5 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.36.10 5
6 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.36.18 6
7 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.37.11 7
8 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.37.15 8
9 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.37.16 9
10 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.37.35 10
11 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.37.40 11
12 CHN Ying Dong Jie Chow 0.38.22 12
13 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.38.43 13
14 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.38.48 14
15 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.38.51 15
16 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince 0.38.58 16

R7 - Nacra 15 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.34.09 1
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.34.38 2
3 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.34.45 3
4 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.35.15 4
5 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.35.39 5
6 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.35.47 6
7 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.35.51 7
8 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.35.57 8
9 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.36.07 9
10 CHN Ying Dong Jie Chow 0.36.44 10
11 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.36.58 11
12 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.37.04 12
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.38.46 13
14 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.40.17 14
15 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis DNS 17
15 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince RET 17

R8 - Nacra 15 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 14.48.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.33.19 1
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.33.20 2
3 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.34.10 3
4 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.34.48 4
5 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.35.01 5
6 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.35.03 6
7 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.35.09 7
8 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.35.58 8
9 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.36.10 9
10 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.36.26 10
11 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.37.30 11
12 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.39.28 12
13 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan RET 17
13 CHN Ying Dong Jie Chow RET 17
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson DNS 17
13 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince RET 17

R9 - Nacra 15 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 16.04.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.32.48 1
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.32.59 2
3 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.33.27 3
4 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.33.35 4
5 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.34.38 5
6 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.34.40 6
7 CHN Ying Dong Jie Chow 0.34.46 7
8 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.35.42 8
9 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.36.41 9
10 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.37.36 10
11 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.39.46 11
12 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.41.27 12
13 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown OCS 17
13 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis RET 17
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson DNS 17
13 AUS053 Aimee Gallaway Felix Prince DNS 17

R10 - Nacra 15 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 12.10.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.28.21 1
2 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.28.24 2
3 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.28.58 3
4 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.29.37 4
5 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.29.45 5
6 AUS051 Jed Fatches Karma Randall 0.29.55 6
7 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.30.11 7
8 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson 0.30.13 8
9 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.30.31 9
10 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.31.01 10
11 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.31.02 11
12 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.31.10 12
13 CHN Ying Dong Jie Chow 0.31.30 13
14 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.31.48 14
15 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer 0.32.04 15

R11 - Nacra 15 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 13.00.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.25.16 1
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.25.43 2
3 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.26.09 3
4 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.26.33 4
5 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.27.06 5
6 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis 0.27.23 6
7 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.27.30 7
8 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.27.49 8
9 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.28.22 9
10 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.28.23 10
11 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.28.32 11
12 CHN Ying Dong Jie Chow 0.28.34 12
13 AUS051 Jed Fatches Karma Randall RET 17
13 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer RET 17
13 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson RET 17

R12 - Nacra 15 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 15, Finishes: Finish time, Time: 13.52.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS059 Ashleigh Swadling George Morton 0.22.31 2
2 AUS058 Will Cooley Evie Haseldine 0.22.48 3
3 AUS037 Shannon Dalton Daniel Brown 0.22.52 4
3 AUS051 Jed Fatches Karma Randall SCP 4
5 AUS057 Jack Challands Chris Campbell 0.23.12 5
6 AUS044 Tom Crockett Tahnie Caldecoat 0.23.13 6
7 AUS060 Jake Liddelll Emma Jones 0.23.41 7
8 AUS016 Georgia Payne Kia Colman 0.23.58 8
9 AUS043 Tom Dawson Sarah Hoffman 0.24.03 9
10 SGP098 Sophia Meyers Chia Teck Pin 0.24.08 10
11 SGP101 Raynn Kwok Young Yun.Xuan 0.25.17 11
12 AUS061 Brin Liddell Florine Bramavaer DNS 17
12 AUS048 Lachie Hughes Matilda Davis RET 17
12 CHN Ying Dong Jie Chow DNS 17
12 AUS050 Mal Richarson Giles Richardson DNS 17

R1 - Nacra 17 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 13.15.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.35.09 1
2 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.36.47 2

R2 - Nacra 17 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 14.50.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.26.26 1
2 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.29.16 2

R3 - Nacra 17 Fleet - 6/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 16.28.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.30.05 1
2 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.31.22 2

R4 - Nacra 17 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 13.15.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.22.35 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.23.10 2

R5 - Nacra 17 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 14.22.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.23.05 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.24.07 2

R6 - Nacra 17 Fleet - 7/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 15.27.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.23.57 1
2 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.26.17 2

R7 - Nacra 17 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 13.34.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.26.03 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter RET 3

R8 - Nacra 17 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 14.43.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.24.19 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter DNS 3

R9 - Nacra 17 Fleet - 8/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 15.58.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.23.20 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter DNS 3

R10 - Nacra 17 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 12.05.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.21.52 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter 0.23.53 2

R11 - Nacra 17 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 12.55.00
Rank SailNo Helm Crew Elapsed Points
1 AUS217 James Fraser Olivia Jozefowski 0.21.20 1
2 AUS382 Sam Simmonds Max Von Richter OCS 3

R12 - Nacra 17 Fleet - 9/1/18

Start: Nacra 17, Finishes: Finish time, Time: 13.52.00
Rank SailNo Helm Crew Place Points



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com