Humpybong Winterbash Regatta

Humpybong Yaht Club

Results are final as of 20:15 on July 31, 2017

Div 1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating R1 R2 Marathon Score
1st Toast Mosquito Mk 1 Spin 1816 DPSS Andrew McLachlan   77.5 2.0 1.0 2.0 5.0
2nd Nic Nac Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1450 LSWSA Nic Drapes Pauline Brookman 71.5 1.0 5.0 0.5 6.5
3rd Transonic Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1637 LSWSA Craig Fraser   71.5 3.0 3.0 1.0 7.0
4th   F18 AUS423 Humpybong Colin Kean   65.5 5.0 2.0 4.0 11.0
5th Jester Mosquito Mk 1 Spin 11816   David Madden   77.5 4.0 4.0 4.5 12.5
6th Brucey Nacra 17 (IOC) 133   Sam Simmonds   62.5 6.0 6.0 6.0 18.0
7th T-REX Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1670 LSWSA Rob Wibaux Matthew Hatton 71.5 7.0 11.0 1.5 19.5
8th Dumbo F16 - Sloop 288   Ash Swaddling   65.5 10.0 7.0 2.5 19.5
9th Air N Water A Class (Vintage) AUS484 Humpybong Leon Percy   71.5 8.0 10.0 3.5 21.5
10th Rhogh A Class (Classic) 992   Mark Capell   66 9.0 8.0 6.5 23.5
11th catcover.com.au Nacra 17 (IOC) 217   James Fraser Olivia Josefowski 62.5 12.0 9.0 5.5 26.5
12th Eva Green Nacra 5.8 - Big Jib, Bridle Foil and Spi 561   Harry Lombard   71.5 13.0 12.0 5.0 30.0
13th   A Class (Flying) 998   Zac Heuchner   64.5 11.0 13.0 9.0 DNF 33.0
14th XTC A Class (Classic) 993   Lou Zylstra   66 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 39.0
15th   A Class (Flying) 11   Luke McDonald   64.5 15.0 18.0 DNF 7.5 40.5
16th Punter A Class (Flying) 41   Chris Homan   64.5 14.0 18.0 DNF 9.0 DNF 41.0
17th TNT A Class (Flying) 93   Brian Hooper   64.5 18.0 DNC 18.0 DNC 7.0 43.0

Div 2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating R1 R2 Marathon Score
1st Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 539   Steve Nelson   87 1.0 1.0 1.5 3.5
2nd Snow White Arrow 1733   Adrian Fawcett   89.5 2.0 2.0 0.5 4.5
3rd Sweet As... Nacra 4.5 Super Sloop 552   Dave Bowler   87 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 13.0
4th No Idea Hobie 16 + Spin 112254   Bruce Tardrew   77 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 DNF 15.0
4th Sledder Hobie 16 + Spin 112168 TVSC David Chester Issac Poulsen 77 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 DNF 15.0

Div 3 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating R1 R2 Marathon Score
1st Phoenix LASER 197524 Humpybong Tony Hannan   114 1.0 3.0 1.0 5.0
2nd Green Beam LASER 123148 Humpybong Peter Listrup   114 3.0 2.0 1.5 6.5
3rd Grumpy Old Men 505 8628   Peter Croft   97.5 6.0 1.0 0.5 7.5
4th Jester LASER 176893   Chris Worchurst   114 2.0 4.0 2.0 8.0
5th Chewy's Boat LASER 1 Manly Ross Bell   114 4.0 5.0 2.5 11.5
6th Finnesse Laser 4.7 155681 Humpybong Finn Worchurst   125 5.0 7.0 3.0 15.0
7th   Laser 4.7 118687   Jane Trotter   125 7.0 6.0 4.0 DNS 17.0

R1 - Div 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Nic Nac Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1450 LSWSA Nic Drapes Pauline Brookman 71.5 1.14.43   1.44.30 1.0
2 Toast Mosquito Mk 1 Spin 1816 DPSS Andrew McLachlan   77.5 1.21.01   1.44.32 2.0
3 Transonic Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1637 LSWSA Craig Fraser   71.5 1.17.53   1.48.56 3.0
4 Jester Mosquito Mk 1 Spin 11816   David Madden   77.5 1.24.54   1.49.33 4.0
5   F18 AUS423 Humpybong Colin Kean   65.5 1.11.56   1.49.49 5.0
6 Brucey Nacra 17 (IOC) 133   Sam Simmonds   62.5 1.10.31   1.52.50 6.0
7 T-REX Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1670 LSWSA Rob Wibaux Matthew Hatton 71.5 1.22.17   1.55.05 7.0
8 Air N Water A Class (Vintage) AUS484 Humpybong Leon Percy   71.5 1.24.05   1.57.36 8.0
9 Rhogh A Class (Classic) 992   Mark Capell   66 1.18.21   1.58.43 9.0
10 Dumbo F16 - Sloop 288   Ash Swaddling   65.5 1.19.06   2.00.46 10.0
11   A Class (Flying) 998   Zac Heuchner   64.5 1.20.40   2.05.04 11.0
12 catcover.com.au Nacra 17 (IOC) 217   James Fraser Olivia Josefowski 62.5 1.18.16   2.05.14 12.0
13 Eva Green Nacra 5.8 - Big Jib, Bridle Foil and Spi 561   Harry Lombard   71.5 1.35.02   2.12.55 13.0
14 Punter A Class (Flying) 41   Chris Homan   64.5 1.36.07   2.29.01 14.0
15   A Class (Flying) 11   Luke McDonald   64.5 1.37.52   2.31.44 15.0

R2 - Div 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Toast Mosquito Mk 1 Spin 1816 DPSS Andrew McLachlan   77.5 46.18   0.59.45 1.0
2   F18 AUS423 Humpybong Colin Kean   65.5 40.48   1.02.17 2.0
3 Transonic Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1637 LSWSA Craig Fraser   71.5 45.02   1.02.59 3.0
4 Jester Mosquito Mk 1 Spin 11816   David Madden   77.5 49.13   1.03.30 4.0
5 Nic Nac Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1450 LSWSA Nic Drapes Pauline Brookman 71.5 45.25   1.03.31 5.0
6 Brucey Nacra 17 (IOC) 133   Sam Simmonds   62.5 39.43   1.03.33 6.0
7 Dumbo F16 - Sloop 288   Ash Swaddling   65.5 43.44   1.06.46 7.0
8 Rhogh A Class (Classic) 992   Mark Capell   66 45.57   1.09.37 8.0
9 catcover.com.au Nacra 17 (IOC) 217   James Fraser Olivia Josefowski 62.5 43.40   1.09.52 9.0
10 Air N Water A Class (Vintage) AUS484 Humpybong Leon Percy   71.5 50.05   1.10.03 10.0
11 T-REX Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1670 LSWSA Rob Wibaux Matthew Hatton 71.5 50.08   1.10.07 11.0
12 Eva Green Nacra 5.8 - Big Jib, Bridle Foil and Spi 561   Harry Lombard   71.5 53.25   1.14.43 12.0
13   A Class (Flying) 998   Zac Heuchner   64.5 49.16   1.16.23 13.0
14   A Class (Flying) 11   Luke McDonald   64.5 DNF     18.0
14 Punter A Class (Flying) 41   Chris Homan   64.5 DNF     18.0

Marathon - Div 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Place, Weight: 0.5
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Place Points
1 Nic Nac Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1450 LSWSA Nic Drapes Pauline Brookman 71.5 1 0.5
2 Transonic Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1637 LSWSA Craig Fraser   71.5 2 1.0
3 T-REX Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 1670 LSWSA Rob Wibaux Matthew Hatton 71.5 3 1.5
4 Toast Mosquito Mk 1 Spin 1816 DPSS Andrew McLachlan   77.5 4 2.0
5 Dumbo F16 - Sloop 288   Ash Swaddling   65.5 5 2.5
6 XTC A Class (Classic) 993   Lou Zylstra   66 6 3.0
7 Air N Water A Class (Vintage) AUS484 Humpybong Leon Percy   71.5 7 3.5
8   F18 AUS423 Humpybong Colin Kean   65.5 8 4.0
9 Jester Mosquito Mk 1 Spin 11816   David Madden   77.5 9 4.5
10 Eva Green Nacra 5.8 - Big Jib, Bridle Foil and Spi 561   Harry Lombard   71.5 10 5.0
11 catcover.com.au Nacra 17 (IOC) 217   James Fraser Olivia Josefowski 62.5 11 5.5
12 Brucey Nacra 17 (IOC) 133   Sam Simmonds   62.5 12 6.0
13 Rhogh A Class (Classic) 992   Mark Capell   66 13 6.5
14 TNT A Class (Flying) 93   Brian Hooper   64.5 14 7.0
15   A Class (Flying) 11   Luke McDonald   64.5 15 7.5
16   A Class (Flying) 998   Zac Heuchner   64.5 DNF 9.0
16 Punter A Class (Flying) 41   Chris Homan   64.5 DNF 9.0

R1 - Div 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 539   Steve Nelson   87 1.03.32   1.13.02 1.0
2 Snow White Arrow 1733   Adrian Fawcett   89.5 1.08.38   1.16.41 2.0

R2 - Div 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 539   Steve Nelson   87 56.44   1.05.13 1.0
2 Snow White Arrow 1733   Adrian Fawcett   89.5 1.02.56   1.10.19 2.0

Marathon - Div 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Place, Weight: 0.5
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Place Points
1 Snow White Arrow 1733   Adrian Fawcett   89.5 1 0.5
2 Sweet As... Nacra 4.5 Super Sloop 552   Dave Bowler   87 2 1.0
3 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 539   Steve Nelson   87 3 1.5
4 No Idea Hobie 16 + Spin 112254   Bruce Tardrew   77 DNF 3.0
4 Sledder Hobie 16 + Spin 112168 TVSC David Chester Issac Poulsen 77 DNF 3.0

R1 - Div 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Phoenix LASER 197524 Humpybong Tony Hannan   114 44.42   0.39.13 1.0
2 Jester LASER 176893   Chris Worchurst   114 44.49   0.39.19 2.0
3 Green Beam LASER 123148 Humpybong Peter Listrup   114 45.20   0.39.46 3.0
4 Chewy's Boat LASER 1 Manly Ross Bell   114 47.01   0.41.15 4.0
5 Finnesse Laser 4.7 155681 Humpybong Finn Worchurst   125 54.27   0.43.34 5.0
6 Grumpy Old Men 505 8628   Peter Croft   97.5 42.40   0.43.46 6.0
7   Laser 4.7 118687   Jane Trotter   125 56.32   0.45.14 7.0

R2 - Div 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Grumpy Old Men 505 8628   Peter Croft   97.5 29.50   0.30.36 1.0
2 Green Beam LASER 123148 Humpybong Peter Listrup   114 36.55   0.32.23 2.0
3 Phoenix LASER 197524 Humpybong Tony Hannan   114 37.02   0.32.29 3.0
4 Jester LASER 176893   Chris Worchurst   114 37.05   0.32.32 4.0
5 Chewy's Boat LASER 1 Manly Ross Bell   114 38.28   0.33.45 5.0
6   Laser 4.7 118687   Jane Trotter   125 47.14   0.37.47 6.0
7 Finnesse Laser 4.7 155681 Humpybong Finn Worchurst   125 47.17   0.37.50 7.0

Marathon - Div 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Place, Weight: 0.5
Rank Yacht Name Boat Class Sail Number Club HelmName Crew Rating Place Points
1 Grumpy Old Men 505 8628   Peter Croft   97.5 1 0.5
2 Phoenix LASER 197524 Humpybong Tony Hannan   114 2 1.0
3 Green Beam LASER 123148 Humpybong Peter Listrup   114 3 1.5
4 Jester LASER 176893   Chris Worchurst   114 4 2.0
5 Chewy's Boat LASER 1 Manly Ross Bell   114 5 2.5
6 Finnesse Laser 4.7 155681 Humpybong Finn Worchurst   125 6 3.0
7   Laser 4.7 118687   Jane Trotter   125 DNS 4.0

hyc.net.au
sailing@hyc.net.au

hyc.net.au
sailing@hyc.net.au

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com